Kontrowersyjną uchwałę przyjęła Rada Miasta

Tabliczka z napisem "Radni Rady Miasta"
fot. b.org Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Ziemi Bolesławieckiej uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Od głosu wstrzymał się jeden radny PiS. Przeciw głosowała Platforma Obywatelska oraz Lewica i Demokraci.
istotne.pl 0 galeria, jan cołokidzi, samorząd, henryk guzik, sesja rm

Reklama

Największe kontrowersje na ostatniej sesji budziły zmiany w planie zagospodarowania miasta. Poszło o dwie działki: przy ulicy Zgorzeleckiej i przy ulicy Jeleniogórskiej. W przypadku pierwszej zgodzono się na zmiany proponowane przez właścicieli i zwiększono powierzchnię handlową oraz stopień zabudowania działki, w przypadku drugiej nie zgodzono się na zmianę z funkcji usługowo-przemysłowej terenu na usługową i zamieniono ją wyłącznie na przemysłową.

"Z jednej strony uniemożliwia się powstanie sklepu wielkopowierzchniowego na terenie byłej mleczarni przy ul. Jeleniogórskiej, z drugiej strony wprowadza się możliwość powstania takiego kompleksu sklepów przy ulicy Zgorzeleckiej. Brakuje w tym logiki" mówi radny PO Cezariusz Rudyk. Radni Platformy tłumaczą, że jest to wyraźna nierównomierność traktowania podmiotów inwestujących w Bolesławcu.

Teren między ulicami Zgorzelecka, Łokietka i Górne Młyny kupiła w połowie ubiegłego roku spółka Henryka Guzika i Jana Cołokidziego. Komisja przetargowa przyjęła ofertę wraz z odpowiednią koncepcją zabudowy. Na działce miało powstać centrum usługowo-handlowo-mieszkaniowe z wewnętrznym dziedzińcem. Teraz teren będzie mógł być całkowicie zabudowany, a powierzchnia handlowa będzie mogła zajmować nie 800 a 2 000 metrów kwadratowych. O zmianę wnioskowali właściciele działki. Prezydent co prawda nie zgodził się na to, ale radni z jego partii i Ziemi Bolesławieckiej zagłosowali za przyjęciem wniosku inwestorów.

"Ta zmiana spowoduje, że miasto tak naprawdę dostanie więcej z podatków, które będziemy płacić. Nikt z nas nie myśli o stawianiu blaszanego marketu. Będzie porządna galeria" zapewnia Henryk Guzik. "Chcemy budować galerię, podobną do legnickiej, z podziemnymi parkingami. Mieszkania też będą, by spełnić wymagania z przetargu" mówi Jan Cołokidzi.

Niemniej kontrowersji budziła działka przy ulicy Jeleniogórskiej. Poprzedni właściciel, firma Rolmlecz, zabiegała o przekwalifikowanie funkcji terenu z przemysłowo-usługowej na usługową. "Chcemy zbudować w tym miejscu elegancką galerię" mówił w gazecie Nowiny Jeleniogórskie Olgierd Hoffman z firmy Hoffman & Siegl, która nabyła od Rolmleczu nieruchomość. Radny Józef Burniak argumentował nawet, że przemysłu tam w ogóle nie powinno być, bo to szkodzi mieszkańcom i utrudnia codzienne życie. Radni rządzącej koalicji i prezydent byli jednak innego zdania.

Uchwalony na ostatniej sesji plan dotyczy prawobrzeżnej części miasta, ograniczonej od południa i wschodu granicami administracyjnymi miasta Bolesławiec, od północy drogą krajową nr 4, od zachodu rzeką Bóbr. Prace nad planem trwały prawie dwa lata. Wykonany został w skali 1: 2000, czyniąc dotychczasowe opracowanie bardziej czytelnym i szczegółowym. W planie ustalono szczegółowe linie zabudowy, skorygowano wskaźniki zabudowy działek, wprowadzono nowe przebiegi dróg na osiedlach przy ul. Garncarskiej, ul. Kosiby, ul. Piastów oraz ul. Jeniogórskiej.

(informacja KG)

Zobacz także

Gmina sprzedała dużą działkę w centrum miasta

Reklama